Haber

İran ve Katar ikili ilişkiler ve bölgesel konuları görüştü

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakiri ve Katar Hükümeti Dışişleri Danışmanı Muhammed bin Abdulaziz el-Hulayfi ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunları ele aldı.

İran Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre Bakiri, resmi ziyareti kapsamında Tahran’da bulunan Huleifi ile bir araya geldi.

Bakiri ve Huleyfi, Kuran’a yönelik saldırılara değinerek, İslam İşbirliği Teşkilatı başta olmak üzere Müslüman ülkeleri ortak hareket etmeye çağırdı.

İsveç ve Danimarka’da Kuran’a yönelik saldırılara dikkat çeken Bakıri, bunun 2 milyar insanın temel haklarının ihlali anlamına geldiğini söyledi.

İranlı yetkili, bu hatanın Avrupa’da tekrarlanmasını “sahte insan hakları savunucuları tarafından gerçekleştirilen insan hakları ihlallerinin açık ve eksiksiz bir örneği” olarak nitelendirdi.

Kuran’ın yakılmasının Avrupa’da “ortaçağ karanlığının geri dönüşünü kutlamak” anlamına geldiğini kaydeden Bakıri, kitap yakmanın özgürlük değil, barbarlık olduğunu söyledi. Bakiri, bu barbarlığı önlemek için her ülkeye sorumluluk düştüğünü belirtti.

Katar Hükümeti Dışişleri Danışmanı Hulaifi, iki ülke dışişleri bakanlığı yetkilileri arasında istişarelerin sürdürülmesini, işbirliğinin geliştirilmesi için yeni kapılar açmak ve Tahran ile Doha arasındaki bağların geliştirilmesi önündeki engellerin kaldırılması olarak değerlendirdi.

Hulaifi, ülkesinin İran’la ekonomik ilişkileri geliştirme konusundaki kararlılığını dile getirdi.

Huleyfi görüşmenin ardından Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Kardeşim Bakiri Kani’yi Tahran’da görmekten mutluluk duydum. Nükleer anlaşmaya dönüş müzakereleri ile bölgesel ve uluslararası gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Bölgenin istikrar ve güvenliğine hizmet edecek karşılıklı koordinasyon ve istişarelerin devamını diliyoruz.” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu