Haber

Naci Görür şöyle anlattı: Depreme dayanıklı şehirler nasıl olmalı?

Deprem Bilimcisi Prof.Dr. Naci Görür, deprem öncesinde alınması gereken önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin bir deprem bölgesi olduğunu vurgulayan Görür, “Depreme hazırlık artık vaat edilecek bir konu olmamalı ve Türkiye Cumhuriyeti, tüm şehirlerimizi depreme dayanıklı hale getirmek için gerekli adımları yasal olarak atmalıdır.”

Halk TV’den İsmail Küçükkaya’nın sorularını yanıtlıyorGörür, sıklıkla dile getirdiği ‘depreme dayanıklı şehir’ tanımını, “Deprem geldiğinde en az hasarla atlatan şehir” olarak açıkladı.

ANAYASA KONUSU OLMALI

Görür şunları söyledi:

“Ülkemizde depreme dayanıklı şehirlerin anayasa meselesi haline getirilmesi, ülkenin de bir anlamda iradeye bakış açısını değiştirmesi gerekiyor. Yani tüm şehirler kendilerini tehdit eden tehlikeyi bilmeli, nasıl atlatılacağını hesaplamalı. Tehlike oluştuğunda o şehre zarar verir, tehlike oluşmadan önlem alır. Bu her zaman gelişen yeni bir durumdur.” “Teknoloji ve anlayış söz konusu olduğunda, onunla birlikte giden bir şeyler olmalı. Milyonlarca yıldan beri bu topraklarda depremler oluyor ve olacak. Eğer bu topraklarda kalacaksak, biz de bu topraklarda kalacağız. Bir gecede bu kadar çok insanımızı yok edemeyiz.”

Görür, “Deprem Türkiye’nin en önemli yaşam sorunudur. Ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Yarın başlarsak 15 yılda tüm Türkiye’yi yenileyebiliriz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu