Haber

Dr. Barış Adıbelli yanıtladı… Suriye Arap Gücü bölge için ne anlama geliyor?

Oğuzhan Osman ALIM – Herkes Duysun / BURSA (İGFA) – Kerkük’te Türkmenler ile terör örgütü PKK/YPG arasındaki çatışmalar sürüyor. Son günlerde hızla tırmanan gerilimin Türkiye’yi de ilgilendiriyor olması basının dikkatini bu yöne çekiyor.

Peki Kerkük’te neler oluyor ve neden oluyor?

Dr. Barış Adıbelli, Herkes Duydu için bölgedeki çalkantıları değerlendirdi.

“İNŞAAT ÇAĞI ADI ALTINDA ETNİK TEMİZLİK OLABİLİR”

Kerkük’teki gelişmeleri tek başına ele almanın doğru olmayacağını vurgulayan Adıbelli, bu gelişmeleri Suriye’deki son çatışmalarla birlikte yorumlamanın daha doğru olacağının altını çizerek, “Irak’ta merkezi hükümetin hamleler yapması Bina devri adı altında kuzeydeki Kürt yönetimini güçlendiren bu durum, Kerkük’te bölgenin ana unsurları olan Türkmenler ve Araplardan ciddi tepki gördü. Bu meselenin Irak’ta etnik, hatta mezhepsel bir çatışmaya dönüşmesi tehdididir” dedi.

“ÇATIŞMALAR PKK’NIN ARADIĞI FIRSATTIR”

Bölgedeki çatışmaların PKK terör örgütü için bulunmaz bir fırsat olduğunu vurgulayan Dr. Adıbelli, “Gerginliğin artması durumunda PKK terör örgütünün Barzani’nin peşmergeleriyle aynı safta yer alacağını öngörmek şaşırtıcı olmaz. Suriye’de çatışmaların yanı sıra Arap aşiretleri ile Kürtler arasında devam eden gerginlik, bölgede Arap-Kürt ayrımı yaratacaktır.” “Suriye’de kalıcı bölünmenin temellerinin atılmasına yönelik adımların atıldığına dair güçlü işaretler var. Terör örgütüyle çatışan Arap aşiretlerinin bölgeye Esad tarafından mı yoksa başka bir güç tarafından mı sürüldüğü artık bir muamma” ” İfadelerini kullandı.

“Türkiye, ÇATIŞMALARA GEREKLİ CEVABI VERDİ”

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın Irak ve İran ziyaretlerinin önemine değinen Adıbelli, “Fidan, en kritik yer olan Tahran’daki çatışmalarla ilgili net bir cevap verdi.”

Adıbelli Fidan, açıklamasında Kerkük’ün Türkler için tarihi ve kadim bir merkez olduğunu, olayların yakından takip edildiğini, Irak Devleti’nin terör örgütü ve uzantılarına bölgede izin vermemesi gerektiğinin altını çizdi.

“ETNİK VE MEZZETLİ ÇATIŞMA FIRSATI ARAYANLAR VAR”

Yapım döneminin normalde sulh yoluyla çözülebilecek bir durum olduğunu vurgulayan Adıbelli, bu çatışmaların farklı bir anlam taşıdığını, konuyla ilgili yapılan yorumların bir yandan mezhep çatışmasının fitillenmesi olarak yorumlanabileceğini vurguladı. Bölgede taşları yerinden oynatan, farklı bir düzeni savunan bir elin olduğunun altını çizdi.

“ABD’NİN AMACI BÖLGEDE GÜÇLÜ BİR KÜRT DEVLETİ KURMAK”

Bu çatışmaların farklı bir yorumu olarak ABD ve Suriye Demokratik Güçleri’nin bağımsız bir Kürt devleti kurma sürecini hızlandırdığının altını çizen Adıbelli, “Amerika, Irak’tan başlayarak kıyı şeridine kadar uzanan bağımsız bir Kürt devleti kurmayı hedefliyor. Suriye ve petrol kaynaklarını geliştirmek.” “Amaç bu kıyı limanlarından dünya pazarına taşımak.” söz konusu.

ABD’nin daha önce müdahale ettiği tüm ülkelerde istikrarsız ve yönetilemez yapılar bıraktığının altını çizen Adıbelli, Irak ve Suriye’de olduğu gibi Afganistan’da da benzer bir sürecin yaşandığını, ABD’nin artık Taliban yönetimiyle ortalıkta uğraşması gerektiğini söyledi. ve uzun vadeli. Planının tam olarak ortaya çıkmadığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu