Ekonomi

Deprem bölgesindeki kamu çalışanlarına tazminat hakkı

Depremlerden etkilenen yerlerdeki kamu çalışanlarına tazminat ve fazla mesai ödenmesine ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre; Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Malatya, Kilis, Osmaniye, Gaziantep ve Şanlıurfa illeri, Adana ilinin Çukurova, Ceyhan, Seyhan, Kozan ve Yüreğir ilçeleri, Diyarbakır ilinin Bağlar, Bismil, Çermik, Kayapınar, Sur ve Yenişehir ilçeleri, Merkez Daima misyonla çalışan Elazığ, Baskil, Karakoçan, Kovancılar, Maden ve Palu ilçeleri Devlet Memurları Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri İş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Hakimler ve Savcılar Kanunu’na tabidir. ve kamu kurum ve kuruluşlarında Yüksek Öğrenim İş Kanunu. Geçici işçi statüsünde çalıştırılan personele, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ve diğer mevzuata göre sözleşmeli olarak istihdam edilen personele ve bu Kanun kapsamında istihdam edilen diğer personele 2 Şubat’tan itibaren 2 bin 59 lira 99 kuruş tazminat ödenecek. ilgili mevzuat.

Geçici olarak görevlendirilenlere de verilecektir.

Karar kapsamındaki yerlere beyin sarsıntısı ile ilgili bir görevi yerine getirmek amacıyla geçici olarak görevlendirilenlere de söz konusu tazminat ödenecek.

Eşlerden her biri tazminattan farklı yararlanıyorsa bu miktarın yüzde 75’i her eşe ödenecek.

Tazminat, fiilen yattığı süre oranında ay sonunda ödenecek ve damga vergisi dışında herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmayacaktır.

Fazla mesai ücreti ödenecek

Ayrıca, Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı (AFAD) tarafından belirlenecek görgü ve esaslar çerçevesinde, anılan yerlerde deprem nedeniyle fiilen fazla mesai yapmak zorunda kalan Devlet Memurları Kanununa tabi işçiler için; 6 Şubat’tan başlayarak yılda saatte 90 saati geçmemek üzere 6 aylık bir süre. Fazla mesai ücreti olarak Yönetim Bütçe Kanununda belirtilen fazla mesai ücretinin 2 katı ödenir.

Fazla mesai ücreti ile görev yapan işçiye ödenecek tazminat, Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanunun AFAD’a ilişkin ilgili maddesi çerçevesinde ve ilgili valiliklerce açılacak özel hesaptan karşılanacak.

camasajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu